Spadek wynagrodzeń specjalistów od finansów

finanse księgowość

Spadek wynagrodzeń w działach finansowych firm

Finanse i księgowość to nieodłączny obszar każdego przedsiębiorstwa od jednoosobowej działalności gospodarczej po wielkie koncerny z zagranicznym kapitałem. Osoby zatrudnione w tym sektorze muszą cechować się cierpliwością, skrupulatnością i przede wszystkim powinni znać się na prawie i ekonomii. Jakie wynagrodzenia otrzymują finansiści?

Jak wynika z Raportu Płacowego Edycja „Wiosna 2015” sporządzanego przez firmę konsultingową Advisory Group TEST Human Resources osoby zatrudnione w branży finansowej i księgowości otrzymały nawet o kilkaset złotych niższe wynagrodzenia niż w zeszłorocznej edycji raportu wynagrodzeń. Dużo większy wzrost zarobków odnotowano na stanowiskach kadry zarządzającej. Managerowie, kierownicy i dyrektorzy otrzymali nominalnie kilkakrotnie wyższe podwyżki niż obniżki wynagrodzeń pozostałych finansistów.

Szczuplejsze wypłaty specjalistów

Wśród najsłabiej zarabiających pracowników branży finansowej znaleźli się asystenci ds. finansowych, którzy wykonują czynności administracyjne. Zgodnie z danymi Raportu Płacowego mediana ich wynagrodzeń wyniosła 2896 zł brutto*. W stosunku do badań z edycji „Jesień 2014” asystenci otrzymali pensje niższą o 240 zł.

Osoby zatrudnione na stanowiskach specjalistycznych również mogli odczuć spadek wynagrodzeń. Specjalista ds. finansowych prowadzący operacyjne procedury finansowe w firmie obecnie zarabia 5851 zł. Pod koniec zeszłego roku mediana wynagrodzeń wyniosła nieco ponad 6 tys.

Najmniejszy spadek zarobków odnotowano w przypadku specjalistów ds. podatkowych. Ich wynagrodzenia skurczyły się o 136 zł. Mediana na tym stanowisku wyniosła 6196 zł. Jedna czwarta tych specjalistów nie zarabia więcej niż 4954 zł, natomiast kolejne 25 proc. pracowników może liczyć na pensję rozpoczynającą się od 7 tys. zł.

Osoba zajmująca się procedurami kontroli i windykacją należności drogą telefoniczną lub mailową w tym roku zarabia mniej o 280 zł. Mediana wynagrodzeń na stanowisku specjalisty ds. windykacji wynosi 3422 zł.

Pensje mocno w górę

Znacznie więcej niż pod koniec 2014 roku zarabia natomiast osoba kierująca zespołem ds. finansowych. Wynagrodzenia liderów zespołów wynosiły wcześniej nieco ponad 7100 zł, a obecnie to kwota rzędu 7660 zł. Największy wzrost wynagrodzeń zanotowali kierownicy ds. finansowych, których pensje spuchły o 1667 zł do kwoty 12520 zł miesięcznie. Dyrektor finansowy, który nadzoruje zyski i straty firm otrzymywał jesienią 2014 roku ponad 19 tys. zł. W tym roku jego wynagrodzenie przekroczyło dwadzieścia tysięcy – medianę obliczono na kwotę 20 312 zł (skok o 1249 zł).

Najwyższe zarobki otrzymują obecnie dyrektorzy finansowi, którzy pełnią jednocześnie funkcję w zarządzie. Mediana wynagrodzeń w ich przypadku wyniosła 26957 zł, czyli o 1036 zł więcej niż w poprzedniej edycji Raportu Płacowego.

 

*Wszystkie dane w brutto pochodzą z Raportu Płacowego Advisory Group TEST Human Resources edycja „Wiosna 2015” oraz „Jesień 2014”.

Zobacz także