Wynagrodzenia w województwie mazowieckim

Dla nikogo nie jest tajemnicą, że najlepiej w Polsce zarabiają pracownicy z województwa mazowieckiego zatrudnieni w Warszawie. Otrzymują oni pensję przewyższającą średnią krajową. Oczywiście koszty życia w stolicy również należą do najwyższych w kraju. Pamiętać jednak należy, że województwo mazowieckie jest rozległe, a płace w różnych jego częściach niekoniecznie dorównują tym warszawskim. Na przykładzie jednego stanowiska warto przyjrzeć się zatem, jak w rzeczywistości rozkładają się wynagrodzenia w obrębie całego regionu. 

raport płacowy

Raporty Płacowe

Najlepszym narzędziem do sprawdzania i porównywania wynagrodzeń są Raporty Płacowe. Szczególnie godnymi polecenia są zaś te publikowane przez krakowską firmę manaHR. Przewyższają konkurencyjne opracowania agencji rekrutacyjnych z różnych powodów. Przede wszystkim wyróżnia je rzetelność. Wynika ona ze sposobu pozyskiwania danych, czyli bezpośrednio z działów personalnych przedsiębiorstw. Dodatkowo poza Raportem Ogólnopolskim manaHR oferuje również szereg opracowań branżowych i regionalnych. 

W interesującym nas kontekście przydatny okaże się więc Mazowiecki Raport Płacowy oraz lokalne zestawienia takie jak: Mazowiecki Raport Płacowy z wyłączeniem Warszawy, Raport Płacowy dla Grodziska Mazowieckiego i okolic, Raport dla Warszawy oraz Raport Płacowy dla Północno-Wschodniego Mazowsza.

Jedno stanowisko, różne płace

Wybrawszy odpowiedni raport, zobaczmy jak rozkładają się płace w różnych częściach województwa mazowieckiego. Analizy dokonamy na przykładzie stanowiska Magazyniera. 

Wykres jednoznacznie pokazuje znaczącą rozbieżność w zarobkach w zależności od konkretnego obszaru. Na najwyższe wynagrodzenie może liczyć Magazynier zatrudniony w Grodzisku Mazowieckim i okolicach (4603 PLN brutto). Najmniej zarobi z kolei, pracując w rejonach Północno – Wschodniego Mazowsza (3784 PLN brutto). Widzimy zatem, że w obrębie jednego województwa pracownicy na tym samym stanowisku mogą otrzymywać pensje różniące się o niemal 1000 PLN brutto. Zaskakujący okazuje się również fakt, że Magazynier z Warszawy wcale nie zarabia najlepiej w skali całego regionu. W tym jednak przypadku decydować może o tym ogólnie mniejszy popyt w stolicy na pracę Magazynierów (mniej firm, które ich zatrudniają). 

Komentarz eksperta

Maciej Ważny, Project Manager z manaHR tak wyjaśnia różnice w stawkach w województwie mazowieckim:

Województwo mazowieckie pod kątem Raportów Płacowych jest bardzo specyficznym regionem. Nie odkryjemy Ameryki mówiąc, że stawki w Warszawie i poza nią różnią się dlatego robimy Raport dla Mazowsza bez Warszawy oraz samej Warszawy. Ciekawie robi się, gdy zagłębimy się w dane, jeśli chodzi  o pozostałe części regionu. Dzięki m.in. organizowaniu spotkań dla HR Managerów w różnych częściach Mazowsza okazało się, że zupełnie inne realia panują w zachodniej części województwa, a zupełnie inne w północnej czy wschodniej. Dlatego stworzyliśmy Raport dla Grodziska Mazowieckiego i okolic oraz Północnej i Wschodniej części regionu.

Ekspert tłumaczy również, dlaczego tak ważne jest korzystanie z odpowiedniego Raportu:

Tylko raporty mikroregionalne pomogą nam dokładnie sprawdzić, jakie stawki proponować w swojej najbliższej okolicy, co jest bardzo istotne pod kątem porównania pracowników blue-collar. Te różnice w obrębie województwa świetnie widać na przykładzie magazyniera. Samo Mazowsze bez Warszawy to niestety za mało, bo zupełnie inne stawki są w Grodzisku i okolicach, a zupełnie inne w Północnej i Wschodniej części. Te różnice wynikają z kilku czynników – bliskość Warszawy, inwestycje, natężenie firm na stosunkowo wąskim obszarze, infrastruktura. Jak widać na tym przykładzie, stawki na Mazowszu różnią się nie tylko w Warszawie, ale również w poszczególnych częściach regionu. Dlatego planujemy też przygotowanie Raportu dla południowej części Mazowsza.

Zobacz także