Szewc chodzi bez butów, czyli cała prawda o outsourcingu w Polsce

Sytuację sektora usług dla biznesu w Polsce dobrze obrazuje znane powiedzenie, że szewc bez butów chodzi. Coraz więcej firm świadczy usługi outsourcingowe, ale krajowe przedsiębiorstwa z nich nie korzystają.

Polska znajduje się wśród państw, w których branża outsourcingowa bardzo prężnie się rozwija. Według różnych szacunków z roku na rok tempo wzrostu wynosi ok. od 15 do 20 proc. Powstają kolejne centra usług, które tworzą nowe miejsca pracy, polskie miasta są atrakcyjne dla inwestorów z tej branży – nasz kraj wciąż należy do europejskich liderów outsourcingu i mieści się w światowej czołówce konkurując z Indiami. Z sytuacji, która panuje w naszym ogródku można by zakląć jak szewc.

Co łączy Polskę i Tajlandię?

Millward Brown na zlecenie Grant Thornton International przeprowadził badanie wśród 10 tys. właścicieli i menedżerów. W sumie o outsourcing rachunkowości, kadr i płac zapytano przedstawicieli 2571 średnich i dużych firm z 35 krajów świata. Wyniki raportu „International Business Report” nie pozostawiają złudzeń – tylko nie liczne polskie przedsiębiorstwa korzystają z usług zewnętrznych firm. Na outsourcing księgowości decyduje się tylko 8 proc. przedsiębiorstw. Globalna średnia wyniosła 20 proc. Jeszcze gorzej jest w przypadku outsourcingu kadr i płac. Zewnętrzne firmy pomagają budować systemy wynagrodzeń i obsługują procesy HR tylko w przypadku 6 proc. przedsiębiorstw. Podobnie słaby wynik zanotowano w Tajlandii. Najmniejszy odsetek firm korzystających z outsourcingu wyniósł na Malezji (2 proc.).

Na świecie co czwarta firma korzysta z outsourcingu HR

Jak wynika z raportu Grant Thornton światowym liderem pod względem korzystania z outsourcingu okazała się Brazylia. Aż 64 proc. tamtejszych średnich i dużych firm wydziela procesy księgowe na zewnątrz. Natomiast 55 proc. badanych przyznało, że korzysta z outsourcingu kadr i płac. W Unii Europejskiej najwyższy wynik odnotowano w Finlandii, gdzie outsourcing księgowości wybiera 52 proc. firm. Kolejne miejsca zajęły Hiszpania (36 proc.) oraz Włochy i Łotwa z wynikiem 26 proc. przedsiębiorstw. W przypadku zlecania na zewnątrz zarządzania personelem i wynagrodzeniami w firmie największy odsetek wyniósł we Włoszech – do outsourcingu HR przyznało się 52 proc. przedsiębiorców. Z takich usług korzysta również 44 proc. firm z Wielkiej Brytanii oraz o 2 pkt proc. mniej w Hiszpanii.

Polskie firmy powinny dostrzec, że outsourcing księgowy, kadrowy i płacowy to optymalne rozwiązanie zwłaszcza dla dużych i średnich przedsiębiorstw. Tym bardziej, że choć jesteśmy liderem świadczenia takich usług, to nie zaliczamy się do gorliwych beneficjentów.

Zobacz także