Outsourcing rekrutacji IT. Fakty i mity – Doradztwo personalne IT bez tajemnic

Rekrutowanie specjalistów z branży IT wiąże się z wieloma wyzwaniami, które wymagają od specjalistów HR wyspecjalizowanej wiedzy i odpowiedniego podejścia do kandydata. Jak powszechnie wiadomo, rynek pracy IT to rynek pracownika, w którym doświadczony kandydat może wybierać spośród wielu ofert. Z drugiej strony specyfika branży wymaga bardzo wnikliwego zweryfikowania jego kompetencji. Nie każdy rekruter w firmie poradzi sobie z wyzwaniem, jakim jest taka rekrutacja. Na szczęście z pomocą przychodzi outsourcing rekrutacji IT. Poniżej odpowiadamy na najważniejsze pytania, które potwierdzają fakty i obalają mity na temat rekrutacji realizowanej przez zewnętrzną firmę.

Czy rekrutacja IT realizowana przez firmę zewnętrzną będzie rzetelna?

Jedną z głównych obaw związanych ze zleceniem rekrutacji do zewnętrznej firmy jest nieskuteczność całego procesu rekrutacji. Czy firma zewnętrzna rekrutująca specjalistów IT podoła zadaniu? Czy uda jej się zweryfikować umiejętności pracowników? Mindworkers.pl i pozostałe firmy zajmujące się outsourcingiem rekrutacji do całego procesu wyboru kandydata podchodzą z należytą starannością, przygotowując proces rekrutacyjny w ścisłej współpracy z firmą zatrudniającą. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu firmy te znają branżę IT, wiedzą, w jaki sposób rozmawiać z kandydatem w taki sposób, by z jednej strony zachęcić go do współpracy, a z drugiej zweryfikować jego wiedzę i kompetencje. 

Czy rekruterzy to specjaliści IT?

By dogłębnie zrozumieć specyfikę rekrutacji programistów czy innych specjalistów IT, rekruterzy muszą mieć odpowiednie kompetencje umożliwiające im swobodną konwersację na temat technologii wymaganych przez pracodawcę, języków programowania czy innych kompetencji. Dlatego też rekruterzy Mindworkers.pl w systemie ciągłym rozwijają swoją wiedzę, uczestniczą w branżowych konferencjach, czytają specjalistyczną literaturę i udzielają się w społecznościach IT. Dzięki temu rekruter, który nie ma doświadczenia w branży IT, może z powodzeniem przeprowadzić całą rekrutację z kandydatem. Rekruterzy mają stały dostęp do branżowej wiedzy z zakresu wielu technologii IT, co pozwala im w rzetelny sposób przeprowadzić cały proces rekrutacji.

Outsourcing rekrutacji IT – czy to jest drogie?

Rekrutacja i outsourcing specjalistów IT | Mindworkers dla wielu firm może być uznane za niepotrzebny koszt. W końcu firma samodzielnie może wykonać cały proces rekrutacji w ramach posiadanych zasobów firmy. Jednak samodzielne przygotowanie całej rekrutacji przez firmę, która nie ma w tym doświadczenia, rodzi ogromne ryzyko nietrafionej rekrutacji.

Pracownik wdrożony na swoje stanowisko pochłonął już ogromne koszty i czas. Czy firmę stać na to, by po okresie próbnym pracownik stwierdził, że odchodzi ze względu na inne oczekiwania? Czy firma może pozwolić sobie na zwolnienie takiego pracownika po 3 miesiącach ze względu na braki w wiedzy? Rekrutacja IT kosztuje, ale daje gwarancję wyboru trafnych kandydatów, którzy dla firmy będą wartością dodaną. 

Czy outsourcing rekrutacji IT warto stosować tylko w dużych międzynarodowych firmach?

Według obiegowej opinii jedynie największe firmy mogą pozwolić sobie na skorzystanie z zewnętrznej firmy rekrutującej. Prawda jest jednak taka, że w wielu takich organizacjach istnieją struktury umożliwiające przeprowadzenie rzetelnego procesu w stosunku do kandydatów na stanowiska specjalistyczne. Natomiast programiści i specjaliści do spraw IT są również potrzebni w innych, mniejszych firmach, niezwiązanych bezpośrednio z rozwojem oprogramowania. W takim przypadku rekrutacja wykonywana przez menedżera może być realizowana w sposób niedokładny, co poskutkuje zatrudnieniem nieodpowiedniej osoby. Mniejsze firmy w szczególności powinny wykorzystać outsourcing rekrutacji IT, jeśli specyfika branży nie jest im dobrze znana. Outsourcing rekrutacji na stanowiska IT zrealizuje nasze zamierzenie względem zatrudnienia specjalisty szybciej i co ważne, taniej. 

Zobacz także