Jak wybrać dobrą firmę rekrutacyjną w Krakowie?

Co piąta branża w Polsce zgłasza problemy ze znalezieniem rąk do pracy. Nie chodzi już tylko o specjalistów, ale także szeregowych pracowników. Sytuację w ostatnich latach ratowała fala emigracji zarobkowej do Polski, przede wszystkim z Ukrainy, jednak trend się nie zmienił – pracodawcy nadal borykają się z problemem nieskutecznych i czasochłonnych rekrutacji. Coraz więcej firm z Krakowa decyduje się więc powierzyć ten proces specjalistom, zatrudniając profesjonalne agencje HR. Jaką firmę rekrutacyjną wybrać? Czym się kierować przed zawarciem umowy?

Opinie dotychczasowych klientów

Zawsze dobrze jest wiedzieć, z kim nawiązuje się współpracę, a już szczególnie wtedy, gdy w grę wchodzą tak poważne sprawy, jak własna firma. Decyzji o zatrudnieniu agencji HR nie można podejmować spontanicznie, opierając się wyłącznie na cenie usługi czy ładnie wyglądającej ofercie. Pierwszym krokiem powinno być zweryfikowanie firmy rekrutacyjnej.

Najprościej będzie zrobić to na podstawie opinii dotychczasowych klientów. Jeśli agencja ich nie ma i nie można doprosić się od niej o referencje, to istnieje wysokie ryzyko, że będziemy jej… pierwszymi klientami (a to nie jest korzystna perspektywa).

Na szczęście na krakowskim rynku działa na tyle dużo agencji HR, że bez większego problemu można znaleźć takie, które mają już ugruntowaną pozycję i tym samym gwarantują wysoką jakość obsługi. Dobrym przykładem będzie agencja Verita HR, którą rekomenduje aż 97% pracodawców oraz 90% pracowników (zatrudnionych za jej pośrednictwem).

Verita HR i marki wchodzące w skład jej grupy zebrały międzynarodowe doświadczenie, które teraz wykorzystują, aby pomóc krakowskim przedsiębiorcom w zbudowaniu kompetentnych zespołów pracowników, skrócić czas trwania procesu rekrutacji i pozyskać z rynku największe talenty oraz najbardziej pożądanych specjalistów.

Zakres usług oferowanych przez agencję rekrutacyjną

Podstawowym celem nawiązania współpracy z agencją HR jest oczywiście jak najszybsze uzupełnienie wolnych wakatów w firmie. Warto natomiast zwrócić uwagę także na inne usługi, które mogą być bardzo przydatne dla przedsiębiorcy i realnie wspomóc rozwój jego biznesu. Pokażmy to na przykładzie oferty wspomnianej agencji Verita HR.

Pierwszą, kluczową usługą jest standardowa rekrutacja. Agencja przejmuje na siebie wszystkie obowiązki związane z pozyskaniem pracowników, czy to tymczasowych, czy stałych. W imieniu klienta publikuje ogłoszenia w skrupulatnie wybranych mediach, następnie analizuje nadesłane aplikacje, selekcjonuje kandydatów, z którymi przeprowadzi rozmowy kwalifikacyjne, a na końcu przedstawia wybrane osoby klientowi. Wszystko oczywiście odbywa się w oparciu o profil idealnego kandydata nakreślony wspólnie z klientem.

Bardzo interesującą usługą jest headhunting, czyli metoda rekrutacji wymagająca dużego zaangażowania po stronie agencji. Headhunting najczęściej wykorzystuje się w celu pozyskania pracowników wyższego szczebla, np. managerów, a także osób mających bardzo pożądane przez pracodawcę kwalifikacje. Zadaniem agencji jest dotarcie do najlepszych kandydatów własnymi kanałami oraz złożenie im propozycji zmiany miejsca zatrudnienia – nawet pomimo tego, że nie mieli takich planów.

Kreowanie pozytywnego wizerunku pracodawcy – to kolejna usługa, jaką może świadczyć profesjonalna agencja HR. Podejmowane są tutaj działania z zakresu marketingu, których celem jest popularyzacja marki pracodawcy wśród potencjalnych kandydatów do pracy. Im lepszy wizerunek firmy, tym większa szansa na to, że nie będzie ona mieć żadnych problemów z pozyskiwaniem najlepszych pracowników.

Verita HR oferuje również outsourcing, budując zespoły specjalistów pracujące na rzecz klientów w modelu czy to zdalnym, czy stacjonarnym. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie z w sytuacji, gdy przedsiębiorca z jakiegoś powodu nie chce zwiększać zatrudnienia, ale jednocześnie potrzebuje wsparcia dodatkowych osób pracujących nad danym projektem czy też zajmujących się kwestiami zbyt mocno angażującymi główny zespół pracowników – przykładem może być tutaj bardzo popularny outsourcing IT.

Unikalną na krakowskim rynku usługą jest natomiast outsourcing procesów rekrutacyjnych. To kompleksowe rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy chcą powierzyć wszelkie kwestie związane z pozyskiwaniem nowych pracowników oraz zarządzaniem zespołem ekspertom branży HR. W ramach tej usługi Verita HR pomaga swoim klientom w opracowaniu strategii rekrutacyjnej, dostosowując ją do aktualnych trendów rynkowych i tym samym zwiększając jej skuteczność.

Doświadczenie w pozyskiwaniu pracowników z konkretnych branż

Wybierając firmę rekrutacyjną warto upewnić się, że realizowała ona już usługi dla przedsiębiorstw z naszej branży. Jest to bardzo istotne w sytuacji, gdy planujemy zlecić pozyskanie pracowników o specyficznych kwalifikacjach z bardzo konkurencyjnego rynku.

Do tej kategorii z pewnością zaliczymy branżę IT, finansową, bankową czy biotechnologiczną. Doświadczenia wymaga również efektywne prowadzenie rekrutacji na rzecz centrów usług wspólnych BPO i SSC, które w Krakowie dają zatrudnienie około 90 tysiącom ludzi.

Zobacz także