5 popularnych błędów w projektach HR

HR

Jakie błędy popełniają HR-owcy?

Dlaczego czasami zdarza się, że podjęte działania i decyzje personalne nie przynoszą określonego skutku? Co powoduje, że firma zamiast zyskać, traci podczas wdrażania projektu HR? Jak nie zmarnować czasu i środków na źle przeprowadzone projekty? Oto 5 najczęściej spotykanych błędów w branży HR.

Firma treningowo-doradcza Leadership Center opublikowała na swojej stronie internetowej wypowiedzi ekspertów i praktyków działających w branży HR, którzy podzielili się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami z zakresu zarządzania projektami HR.

Błąd #1. Brak przygotowania

Wielu spośród zaproszonych do udzielenia wskazówek ekspertów wskazywał na brak przygotowania HR-owców do wprowadzenia w życie projektu. Joanna Kamińska, specjalistka ds. personalnych i autorka bloga www.HRzPasja.pl, mówi w tym kontekście o realizacji pomysłów HR, a nie projektów. Specjaliści powinni lepiej przygotować się do zarządzania projektami, określania budżetu, harmonogramu i planu działania. To pozwoli na wyeliminowanie dalszych błędów.

Błąd #2. Oderwanie od rzeczywistości

Jednym ze współczesnych trendów jest traktowanie działu personalnego nie tyle jako dodatku do firmy, ale jako partnera biznesowego. Niestety w rzeczywistości nie zawsze tak to wygląda. Częstym błędem HR-owców jest działanie oderwane od potrzeb firmy.

Aby uniknąć tego błędu, trzeba właściwie zdiagnozować potrzeby menedżerów i pracowników, aby mieć pewność, że rezultat projektu rzeczywiście pomoże im w pracy, a nie będzie przysłowiowym kwiatkiem do kożucha – podpowiada Dorota Bodek z Advisory Group TEST Human Resources.

Błąd #3. Nastawienie na siebie

Brak szerokiej analizy potrzeb przedsiębiorstwa oraz zatrudnionych osób i kadry zarządzającej jest istotną przeszkodą w poprawnym zarządzaniu projektami HR, ponieważ mówi o tym kilku ekspertów. Na brak dogłębnej analizy interesariuszy wskazuje Michał Szot ze StudioWiedzy.pl. Natomiast Łukasz Sowiński wymienia kilka przypadków, w których dział HR wykonuje swoje obowiązki, ale są one źle zaplanowane, bo nie uwzględniają np. potrzeb szkoleniowych lub standardów wprowadzonych w firmie.

Błąd #4. Kiepska komunikacja

Aby wyeliminować takie problematyczne zdarzenia, wystarczy usprawnić komunikację w przedsiębiorstwie. Przekonuje o tym Łukasz Pich, Business Development Manager z Advisory Group TEST Human Resources, wydawcy ogólnobranżowego Raportu Płacowego. Zdaniem Picha komunikat kierowany z działu personalnego powinien być dostosowany do zarządu i akcjonariuszy, inaczej do kadry managerskiej, a jeszcze inaczej do osób na stanowiskach specjalistycznych i szeregowych. Poprawienie komunikacji może usprawnić pozostałe procesy w firmie.

Błąd #5. Brak weryfikacji

Zyta Machnicka, Partner i konsultant ds. marki pracodawcy w Lightness i autorka bloga CandidateExperience.pl, dodaje jeszcze, że liczy się również ocena ostatecznych rezultatów pracy, o czym często zapominają specjaliści ds. personalnych. Bez monitorowania efektywności podjętych działań nie da się wyprowadzić wniosków na przyszłość. Bez tego z kolei nie wyeliminujemy 5 najczęściej popełnianych błędów w zarządzaniu projektami HR.
Źródło

Zobacz także