Zatrudnienie pracownika z Ukrainy – dlaczego warto i jak to zrobić?

Z roku na rok Polscy pracodawcy coraz chętniej zatrudniają pracowników z Ukrainy. Podoba nam się ich dyspozycyjność, chęć podejmowania się najróżniejszych prac, a także poziom świadczonych usług. Wielu przedsiębiorców wciąż zastanawia się, czy będą w stanie formalnie wszystkiego dopilnować. Nie jest to aż tak wymagające i trudne, jakby się mogło wydawać.

Okazuje się, że Polska jest jednym z krajów Europy Zachodniej, który wydaje najwięcej wiz i pozwoleń na pobyt związany z pracą osobom z państw niezwiązanych z Unią Europejską – między innymi Ukraińcom. Lubimy naszych wschodnich sąsiadów i chętnie dajemy im pracę. Większość z nich to młodzi ludzie, bardzo często z wyższym wykształceniem, którzy szukają w Polsce lepszego życia, wyższych zarobków i pewniejszej przyszłości. My z kolei chętnie pomagamy tym, którzy są pracowici i lojalni. 

Dlaczego warto zatrudnić pracowników z Ukrainy?

Przede wszystkim skraca to czas poszukiwania pracowników na stanowiska związane z wykonywaniem ciężkiej pracy fizycznej na produkcji, w magazynach, czy w gastronomii. Polacy nie chcą ciężko pracować. Bezrobocie sukcesywnie spada, więc zdecydowanie wolimy pracować na miarę swoich kompetencji. Mamy też braki kadrowe, które są spowodowane między innymi tym, że część Polaków wyjechała do pracy za granicę, gdzie za wykonywanie podstawowych prac zarabiają nawet kilkukrotnie więcej niż w kraju. Coraz więcej miejsc pracy pozostaje więc nieobsadzonych, co chętnie wykorzystują nasi wschodni sąsiedzi, wspierając nasz rynek pracy. 

Jakich formalności należy dokonać, aby zatrudnić Ukraińca?

Najważniejsze na początku jest tytuł pobytowy, który potwierdzi uprawnienie do pracy na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to formalność, która musi zadbać sam mieszkaniec Ukrainy. Z kolei pracodawca, który chce zatrudnić Ukraińca musi uzyskać jedno z trzech pozwoleń, udając się do Urzędu Wojewódzkiego:

  • zezwolenie na pracę cudzoziemca – najczęściej jest to pozwolenie typu A
  • zezwolenie na pracę sezonową
  • wpis do ewidencji oświadczeń o powierzaniu pracy cudzoziemcowi. 

Jeśli zaś okaże się, że chcemy pracownika zatrudnić na dłużej – wydawany jest wpis  wielosezonowy (maksymalnie na trzy lata)

Kiedy uda się już uzyskać pozwolenie na pracę oraz potencjalny pracownik przedstawi pozwolenie na pobyt, możesz podpisać umowę i zgłosić pracownika do ZUS-u. Pamiętaj o tym, że umowa powinna być pracownikowi przedstawiona w jego ojczystym języku, czeka Cię więc wizyta u tłumacza przysięgłego. 

Jak ułatwić proces zatrudniania cudzoziemców?

Wszystkie te formalności możesz wykonywać sam lub zlecić agencji outsourcingowej, takiej jak Conquro, która zadba o każdy szczegół i dopilnuje, aby wszystkie formalności były dokonane profesjonalnie. Takie pośrednictwo pomaga spać spokojnie nie tylko pracodawcy, ale i pracownikowi, dzięki czemu interesy obu stron są zabezpieczone.

Zobacz także