Przygotowanie do Assessment Center

Jednym z najwyżej ocenianych sposób rekrutacji pracowników jest Assessment Center. Polega ono na organizowaniu sesji, podczas której kandydaci wykonują grupowe lub indywidualne zadania, a zewnętrzni oceniający starają się zidentyfikować wzory zachowań poszczególnych uczestników pod kątem oczekiwań potencjalnego pracodawcy. Po zakończonej sesji sporządzone zostają raporty, na podstawie których osoby odpowiedzialne za rekrutację w firmie wyłaniają odpowiednich kandydatów na stanowisko. 

Assessment Center

Sesja sesji nie równa

Przebieg sesji AC uzależniony jest przede wszystkim od branży oraz od wymogów danego przedsiębiorstwa. Choć trudno przewidzieć, z jakimi konkretnie zadaniami przyjdzie zmierzyć się podczas sesji, do Assessment Center z pewnością można i warto odpowiednio się przygotować. Jak to zrobić? Poniżej kilka wskazówek.

Zrób research

Dowiedz się jak najwięcej o potencjalnym pracodawcy i spróbuj wyobrazić sobie, jakiego pracownika szuka. Zdobądź informacje o wartościach, którymi kieruje się firma – to pomoże ci ustalić, jakimi kompetencjami powinieneś wykazać się podczas sesji AC.

Zamiast zakuwać i udawać, odpoczywaj 

Przeszukiwanie internetu w celu znalezienia przykładowych testów i odpowiedzi, a następnie uczenie się ich na pamięć, nie ma większego sensu. Zadania, które czekają cię w czasie sesji AC, będą odpowiednio dopasowane do przedsiębiorstwa. Pamiętaj też, że ich celem jest sprawdzenie rzeczywistych kompetencji kandydata – udawanie kogoś, kim się nie jest z pewnością się nie opłaci.

Zamiast nerwowo przygotowywać swoje wypowiedzi i możliwe scenariusze do rozegrania podczas sesji AC znajdź czas na odpoczynek. Podczas Assessment Center czeka na ciebie wiele testów i zadań wymagających skupienia, logicznego myślenia i kreatywności. Będąc w pełni sił, masz szansę zaprezentować się asesorom z jak najlepszej strony.

Pamiętaj o dress codzie

Przygotuj strój dopasowany do branży oraz stanowiska, o które się starasz. Czysty i schludny ubiór to podstawa, pamiętaj jednak, że czego innego wymaga od ciebie kreatywna posada w marketingu, a czego innego kierownicze stanowisko w sektorze bankowym. Warto pokazać, że pasujesz do kultury organizacyjnej firmy także pod tym względem. 

Współpracuj

Słuchaj uważnie pozostałych uczestników i odnoś się do ich wypowiedzi w sposób konstruktywny. Nie staraj się być liderem za wszelką cenę – pamiętaj o współpracy i wspólnym dążeniu do ustalonego celu. 

Znajdź własną metodę na stres

Sesje Assessment/Development Center to zwykle stresujące wydarzenia. Przemyśl możliwe scenariusze pod kątem najbardziej stresujących momentów – zastanów się, co może się wydarzyć i spróbuj jak najlepiej przygotować się na te sytuacje. Przykładowo, jeśli najtrudniejsze są dla ciebie wystąpienia publiczne, postaraj się spisywać najważniejsze punkty przygotowywanej wypowiedzi. Dzięki temu łatwiej będzie ci wrócić do tematu, gdyby z powodu stresu zawiodła cię pamięć. 

Zobacz także