Wielkopolski rynek pracy

Województwo wielkopolskie ma dobrą markę. Jako drugie co do wielkości w Polsce jest zamieszkiwane aż przez 3,5 miliona ludzi. Najważniejszy ośrodek miejski, Poznań, jest odpowiedzialny za wypracowanie większości PKB na tym obszarze. To duży ośrodek przemysłowo-usługowy, który w skali kraju zajmuje 3 miejsce, jeśli chodzi o PKB przypadające na jednego mieszkańca. Warto więc przyjrzeć się temu regionowi z perspektywy rynku pracy.

Wielkopolska przyciąga inwestorów

Najważniejszy czynnik kształtujący cały region to obecność Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Dla przypomnienia, SSE to obszary, w których działalność gospodarcza być prowadzona na preferencyjnych warunkach. Jak łatwo się domyślić, efektem jest przyciągnięcie nowych inwestorów do danego regionu.

W samym województwie wielkopolskim nie ma jeszcze takiej strefy, ale funckjonują podstrefy: Kamiennogórskiej SSE (Ostrów Wielkopolski), Kostrzyńsko – Słubickiej SSE (Chodzież, Swarzędz, Poznań), Łódzkiej SSE (Nowe Skalmierzyce, Koło, Turek i Ostrzeszów) i Wałbrzyskiej SSE „Invest Park” (Krotoszyn, Śrem, Leszno i Września).  Główne branże obecne w SSE to metalowa, produkcyjna, motoryzacyjna, papiernicza i poligraficzna, medyczna, oraz usług transportu i logistyki.

Błędem byłoby twierdzenie, że przez brak dużej SSE Wielkopolska jest omijana przez inwestorów. Świetna lokalizacja i doskonała infrastruktura przyciągają bowiem duże firmy. Wśród nich można wymienić takie jak: Volkswagen AG, Bridgestone Poznań Sp. z o.o., GlaxoSmithKline, Samsung Electronics Poland Manufacturing Sp. z o.o., czy Centrum Innowacji Microsoft. Obecne są też liczne centra usług wspólnych, które z definicji zatrudniają ogromną liczbę pracowników.

Konkurencyjne płace

Kondycja rynku pracy z perspektywy pracownika wygląda tutaj bardzo atrakcyjnie. Bezrobocie to jedynie 3% przy średniej krajowej na poziomie 5,6%. Jest to najlepszy wynik w kraju. Pracownik nie będzie miał zatem tutaj problemów ze znalezieniem nowej pracy. Niska stopa bezrobocia przedkłada się także na wyższe niż w innych regionach zarobki. Mediana wynagrodzeń na tle całej Polski wypada naprawdę świetnie. Z raportów płacowych opracowanych przez firmę manaHR wynika, że dla pracowników fizycznych wynosi ona ponad 4000 PLN i prawie 5000 PLN dla tzw. white collar (specjaliści, księgowi, administracja).

Patrząc na perspektywy rozwoju, wzrost inwestycji, nieustającą rekrutację pracowników i dobrą globalną koniunkturę można zakładać, że w ciągu kilku lat sytuacja jeszcze się poprawi. Nic dziwnego zatem, że Wielkopolska staje się ulubioną destynacją osób szukających pracy poza swoim regionem zamieszkania.

Zobacz także