Aktualne realia rynku pracy nakładają na pracodawców bardzo duże ciśnienie związane z wymaganiami co do warunków pracy, a w szczególności poziomu płac. W dążeniu do coraz to lepszego wynagrodzenia specjaliści poszukują wciąż nowych stanowisk, a współczynnik rotacji kadrowej rośnie. Jednak żadna firma nie może sobie pozwolić na zasypywanie swoich pracowników pieniędzmi. Dlatego w celu zbudowania systemu wynagrodzeń, który będzie sprawiedliwy i adekwatny względem sytuacji rynkowej, warto skorzystać z rzetelnego źródła informacji jakim są raporty płacowe.
Przekrojowe raporty płacowe
Ten typ raportów budowany jest na podstawie badań prowadzonych przekrojowo w kontakcie z działami zarządzania zasobami ludzkimi w wielu przedsiębiorstwach. Informacje te są bardzo rzetelne, ponieważ głównie składają się wyciągów z programów kadrowo-płacowych, więc pokazują faktyczny stan danej firmy. Jednak takie działania wymagają dużych nakładów pracy zarówno podczas kontaktowania się z organizacjami w celu zebrania danych, jak i przy ich analizie. Oczywiście, żeby zebrać takie dane, które będą reprezentowały obraz całego rynku pracy z uwzględnieniem wszystkich branży i stanowisk bez wyraźnych dewiacji spowodowanych sytuacją poszczególnych firm, należy zgromadzić jak najwięcej danych. Z właśnie tych powodów dostęp do takich badań jest płatny. W dodatku na Polskim rynku niewiele firm zajmuje się takimi usługami. Są to manaHR (dawniej część AG Test HR), Hay Group, Sedlak&Sedlak, Mercer czy Towers Watson. Jak bardzo skomplikowany jest to projekt tłumaczy Maria Kuźniar z manaHR:
Po przekazaniu danych do firmy prowadzącej badanie weryfikowana jest ich aktualność i poprawność. Szalenie istotny jest również proces dopasowania stanowisk, dzięki któremu można porównywać między sobą stanowiska z różnych firm. Aby dane w raporcie były wiarygodne, kluczowa jest również odpowiednio duża próba badania – zwykle w badaniach płac uczestniczą setki firm przekazujące dane o dziesiątkach tysięcy pracowników, dzięki czemu raporty wiernie oddają sytuację na rynku. Dodatkowo jest wiele kwestii związanych z metodą badania, mających duży wpływ na poprawność raportu i bezpieczeństwo powierzonych danych (np. mechanizmy równoważące próbę, aby wyniki nie były zaburzone przez jedną firmę, czy reguły minimalnej próby na stanowisku, gwarantujące, że niemożliwe jest wyczytanie z raportu, ile zarabia się w konkretnej firmie).
Rekrutacyjna alternatywa
Alternatywą dla tych przekrojowych, ale płatnych raportów są raporty agencji rekrutacyjnych. Bazują one głównie na oczekiwaniach kandydatów i widełkach płacowych widniejących w ofertach pracy. Badania te ze względu na rodzaj źródła obciążone są błędem zawyżenia względem realnych wartości. Może on sięgać nawet 15-20%. Jednak dużą zaletą takich raportów jest ich bezpłatność i dostępność. W przypadku, gdy przedsiębiorstwo potrzebuje ogólnego poglądu przy tworzeniu nowych stanowisk może okazać się to wystarczającą informacją.
Kwestia odpowiedniego wynagradzania pracowników stała się kluczowa w czasach rynku pracownika. Dlatego warto zainwestować w płatny raport płacowy wykonany przez profesjonalną agencję, który pozwoli stworzyć system wynagrodzeń zadowalający wszystkich członków organizacji i zapobiegający rotacji kadrowej.