Jakie plany na podwyżki mają firmy w 2023 i 2024 roku?

podwyżki w 2023

Firma manaHR od wielu już lat publikuje swoje Raporty Płacowe. Ich najnowsza edycja została wydana w lipcu 2023. Integralną częścią tych zestawień jest również Analiza Podwyżek, z której będziemy dziś korzystać. Jej kolejne wydania mają miejsce w styczniu, kwietniu, lipcu i październiku. Dane, które zawiera, opierają się na informacjach pozyskanych od Uczestników badania. Dzięki Analizie Podwyżek możemy dowiedzieć się, jaka jest średnia wartość planowanych systemowych wzrostów płac w ujęciu ogólnopolskim oraz z podziałem na: sektor, branże,

Czytaj dalej...

Podwyżki w 2022 oraz prognozy na 2023

podwyżki

Rok 2022 niewątpliwie możemy zakwalifikować do kategorii „trudnych”. Niestety jest to kolejny już taki z kolei. Wydawało się nam, że zła passa powoli dobiega końca (covid dzięki szczepionkom przestawał być zagrożeniem), jednak wybuch wojny tuż za naszą granicą skutecznie to przekreślił. Ze względu na bliskość tego konfliktu mocno go odczuliśmy. Dodatkowo rosnąca inflacja, zagrożenie kryzysem energetycznym i zapowiadane nadejście recesji również nas nie omijają. Chcielibyśmy patrzeć z optymizmem w przyszłość, jednak przy tak niepewnych czasach

Czytaj dalej...

Czy twoja firma potrzebuje kredytu?

Prowadzisz firmę i całkiem nieźle sobie radzisz? Jeżeli myślisz o tym, aby stać się liderem w branży, to będziesz potrzebował środków na rozwój. Czy sięgnięcie po kredyt to dobry pomysł?

Czytaj dalej...

Doradztwo podatkowe – czy to koniec dotacji unijnych?

Płynące z Unii Europejskiej środki finansowe, od lat istotnie wpływają na gospodarczy rozwój Polski i wzrost stopy życiowej jej obywateli. Mimo licznych zapowiedzi końca dotacji unijnych, nic nie wskazuje na to, by scenariusz ten miał szansę zrealizować się w najbliższej przyszłości. W ramach perspektywy budżetowej na lata 2014-2020, Polska otrzymała największe wsparcie spośród wszystkich krajów członkowskich – 82,5 mld euro. Jak uzyskać dotację inwestycyjną? Gdzie szukać informacji o funduszach?

Czytaj dalej...

Branża HR na dużym plusie

branża HR wzrost

Agencje zatrudnienia odnotowały w 2015 rekordowe obroty. To był bardzo dobry czas dla firm rekrutacyjnych – podaje „Rzeczpospolita”. Wzrosła także liczba pracowników tymczasowych, których nigdy wcześniej nie było tak wielu.

Czytaj dalej...

Co się kryje za płacą minimalną?

płaca minimalna

Na przyszły rok planowana jest podwyżka płacy minimalnej. Kwota ma zwiększyć się o 100 zł brutto, do 1850 zł. W praktyce pracownicy otrzymywać więc będą ok. 1286 zł “na rękę”. Według związkowców to wciąż za mało, ale pracodawcy chcieliby płacić mniej. Dlaczego nie może dojść do porozumienia? Problem w tym, że za płacą minimalną stoi rząd.

Czytaj dalej...

Centra usług wspólnych w Polsce – rozwój i perspektywy

outsourcing usługi

Centra nowoczesnych usług dla biznesu to zaskakująco dynamicznie rozwijająca się branża. Według danych ABSL, organizacji zrzeszającej ponad 150 inwestorów z sektora usług, w ciągu 8 lat (2004-2012), branża od zera rozrosła się do 90 tysięcy pracowników. Obecnie zatrudnionych jest już 140 tysięcy osób, a liczba ta nadal rośnie. Zgodnie z prognozami McKinsey & Company, za 10 lat pracowników centrów usług wspólnych może być nawet 600 tysięcy.

Czytaj dalej...