Szukasz pracy i chcesz się dowiedzieć jakiego wynagrodzenia możesz oczekiwać w swoim zawodzie? A może chcesz zmienić miejsce zatrudnienia na oferujące lepsze warunki? Nie wiesz, jak poprosić o podwyżkę? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań dotyczących zarobków, znajdziesz w raportach płacowych.
Raport płacowy jest narzędziem pozwalającym budować poprawny system wynagradzania pracowników w firmach, powstaje zatem przede wszystkim z myślą o specjalistach oraz menedżerach działów personalnych. Stanowi również doskonałe źródło wiedzy dla każdego, kto interesuje się aktualną wysokością zarobków w Polsce. Raporty wynagrodzeń tworzone są cyklicznie przez agencje doradztwa personalnego i firmy konsultingowe, które badają rynek pracy i pozyskują dane na temat płac z działów personalnych przedsiębiorstw biorących udział w badaniu. W efekcie powstają zestawienia płac zawierające miary statystyczne dla każdego stanowiska z wyszczególnieniem zarówno branż, jak i regionów. Mając dostęp do profesjonalnego narzędzia, jakim są raporty płacowe, nie ma sensu tracić czasu na szukanie informacji o zarobkach w internecie, które w większości przypadków okazują się zresztą nieprawdziwe. Dlaczego tak ważna jest wiarygodność danych w tym przypadku? Zarówno z punktu widzenia potencjalnego pracownika, jak i pracodawcy, rzetelność informacji o wynagrodzeniach ma kolosalne znaczenie.
Jeśli przygotowujesz się do rozmowy rekrutacyjnej, z pewnością musisz przemyśleć odpowiedź na pytanie o oczekiwania finansowe. Stracić możesz bowiem tak samo wiele, żadając za dużo, jak i za mało. Jeżeli zaś wcześniej zajrzymy do raportu płacowego i sprawdzimy wynagrodzenie na interesującym nas stanowisku, unikniemy niezręcznej sytuacji, a także z góry będziemy wiedzieć, co pracodawca może nam zaoferować. Podobnie sprawy się mają w przypadku, kiedy chcesz wynegocjować podwyżkę .
Dla pracodawcy z kolei raport płacowy to narzędzie podstawowe, jeśli chce sprawiedliwie wynagradzać swoich pracowników. Sprawiedliwie to znaczy zarówno nie płacić za mało, jak i za dużo. Jeśli pracownicy będą niezadowoleni ze swoich zarobków, to przejdą do konkurencji. Z drugiej strony nie ma co przepłacać. Posiadając wiarygodne dane z przedsiębiorstw z tej samej branży, możemy zaoferować więcej, ale nieznacznie. Wtedy i pracodawca, i pracownicy zyskają.
Na rynku istnieje całkiem sporo firm, oferujących raporty płacowe – skąd mamy wiedzieć, który wybrać? Iwona Żmuda z firmy manaHR podpowiada, na co szczególnie należy zwracać uwagę:
Ważne jest, aby dane, na których firma chce oprzeć swoje założenia budżetowe lub plany podwyżkowe, pochodziły bezpośrednio z działów personalnych przedsiębiorstw. W ten sposób mamy pewność, że dane są rzetelne, sprawdzone i aktualne. W ankietach internetowych wypełnianych przez pracowników brakuje kontroli nad poprawnością danych. Zdarza się, że kwota brutto jest mylona z netto, nie ma odpowiedniego wypoziomowania stanowiska, a jego dopasowanie może być błędne. Dlatego aby podejmować decyzje o płacach w firmie, zdecydowanie warto opierać się na sprawdzonych przez profesjonalistów danych.
Powinniśmy zatem unikac raportów tworzanych w oparciu o ankiety, gdyż jedyną gwarantującą stuprocentową rzetelność metodą jest zebranie danych bezpośrednio od działów personalnych i z jak największej liczby firm.