Płaca minimalna w Polsce na przestrzeni lat

Z każdym rokiem wzrasta wartość płacy minimalnej, co cieszy przede wszystkim tych z nas, którzy zarabiają najmniej. Jak najniższa krajowa wyglądała kiedyś, a jak wygląda aktualnie? Czy jest to dobre rozwiązanie i na co wpływa?

źródło: https://raportplacowy.pl/

Z roku na rok płaca minimalna jest coraz wyższa. Podwyżki te są nieznaczne, lecz w skali paru lat możemy już dostrzec sporą różnicę. W tym roku wynagrodzenie minimalne wzrosło o 5% w stosunku do roku 2017, co przekłada się na kwotę 2100 złotych brutto (1530 na rękę). Podwyżka ta niesie za sobą również wzrost stawki minimalnej godzinowej tj. z 13 zł na 13,70 zł brutto. Różnica wydaje sie być niezauważalna. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę wysokość płacy minimalnej sprzed 10 lat, to otrzymamy sumę robiącą wrażenie. W roku 2008 płaca minimalna wynosiła bowiem 1126 złotych brutto, czyli prawie połowę aktualnej stawki.

O wzroście płacy minimalnej na rok 2018, poinformowało Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej, jak zawsze w połowie roku poprzedniego. Jednym z głównych powodów wciąż rosnącego minimum, jest przede wszystkim zjawisko inflacji. Wartość pieniądza spada, a to, ile możemy kupić za daną kwotę zmienia się z roku na rok (oczywiście stać nas na mniej). Ceny artykułów i usług również wzrastają. Żeby przeciętny Polak mógł w takich warunkach funkcjonować, rząd co roku decyduje się podnieść wynagrodzenie minimalne. Należy dodać, że płaca minimalna nie we wszytskich krajach obowiązuje. W wielkiej Brytanii np. ustala się jedynie minimalną stawkę za godzine pracy.

Wzrost płacy minimalnej wpływa pozytywnie nie tylko na bieżącą sytuację materialną osób zarabiających najmniej, ale również na ich przyszłość. Wraz ze wzrostem wynagrodzenia, rosną bowiem także składki emerytalne. Korzysta oczywiście na tym państwo, otrzymując większy dochód z podatków. Najmniej powodów do radości mają pracodawcy. Nie tylko ze względu na rosnące koszty „najtańszych” umów o pracę, ale także z powodu pracowników zarabiających więcej niż obowiązkowe minimum. Ci, którzy otrzymują większą płacę, wiedząc, że tamci dostają podwyżkę, też chcieliby podniesienia pensji. Wynika z tego, że podnoszenie płacy minimalnej wymusza na pracodawcach ogólne coroczne podwyżki.

 

Zobacz także