Ekonomiści prognozują, że stopa bezrobocia w tym roku może spaść o 0,5 proc. w stosunku do końcówki 2014 roku, kiedy odsetek osób bez zatrudnienia wyniósł 11,5 proc. Sprawdzamy, w jakich branżach czeka na kandydatów najwięcej ofert pracy.
W ciągu ostatnich 12. miesięcy liczba bezrobotnych spadła o ponad 332 tys. osób. Polska gospodarka odnotowała optymistyczne wskaźniki wzrostu w zeszłym roku i taka sytuacja powinna utrzymać się w 2015 roku. Chociaż trudno tu mówić o przyspieszeniu, a raczej o pewnej stabilizacji, to jednak pewne sektory gospodarki będą radziły sobie całkiem dobrze, a to przekłada się na wzrost zatrudnienia.
Gdzie szukać pracy?
Ożywienie pod względem zatrudnienia nowych pracowników przewiduje się w następujących branżach: budownictwo, produkcja przemysłowa, handel hurtowy i detaliczny, transport oraz komunikacja. Szczególnie inżynierowie i pracownicy budowlani mogą odetchnąć, gdyż do tej pory w tej branży nie prowadzono za wiele rekrutacji. Wciąż także potrzebni są wykwalifikowani pracownicy fizyczni: elektrycy, spawacze, mechanicy, a także operatorzy maszyn przemysłowych i dźwigów.
Informatyk potrzebny od zaraz
Informatycy i programiści będą mogli tak jak do tej pory przebierać w ofertach. Dzieje się to za sprawą rozwoju nowych technologii, które są napędzane środkami unijnymi przeznaczonymi na cyfryzację sektora publicznego i wzrost innowacyjności polskiej gospodarki. Problemem w tej branży nie jest duże bezrobocie, ale niedobór talentów, z którym zmagają się firmy na całym świecie. Szacunkowo w Polsce brakuje ok. 50 tys. informatyków, a w całej Europie aż 274 tys. osób z doświadczeniem w IT (dane z 2014 r.). Szczególnie na atrakcyjne oferty mogą liczyć informatycy o kierunkowym wykształceniu lub doświadczeniu zdobytym w sektorach analizy danych: big data, systemy bazodanowe oraz oprogramowaniach business intelligence.
Szanse dla filologów
W Polsce powstaje coraz więcej centrów usług wspólnych, szczególnie w takich miastach jak Kraków – który jest pod tym względem liderem, ale także Warszawa, Poznań i Wrocław. Do pracy w branży BPO/SSC będą poszukiwani kandydaci posiadający wysokie kompetencje językowe. Szczególnie osoby znające mało popularne języki, takie jak: mandaryński, japoński, czy krajów skandynawskich. Outsourcing w Polsce wciąż się umacnia, więc ofert pracy w oddziałach zagranicznych korporacji nie powinno zabraknąć.
Co z zarobkami?
Ekonomiści nie przewidują znaczącego wzrostu płac w Polsce. Częściej obecnie zatrudnieni będą mogli liczyć na pozapłacowe formy dodatkowego wynagrodzenia. Duża transza środków z funduszów unijnych została przeznaczona natomiast na aktywizację zawodową ludzi młodych oraz wykluczonych z powodu chorób zawodowych. Rząd przeznaczył także pieniądze na zwiększenie mobilności pracowników, czyli dopłaty dla osób dojeżdżających do miejsca pracy lub zmuszonych do przeprowadzki.