Czym kierować się przy wyborze studiów?

Koniec szkoły średniej i czas egzaminu maturalnego to wyjątkowo trudnym okres. Tegoroczny globalny kryzys wywołany pandemią nadał maturze szczególnego charakteru, dodatkowo obciążając zdających. Jednak po egzaminie nadchodzi czas ważniejszych wyborów – dotyczących dalszej ścieżki edukacji i w konsekwencji także drogi zawodowej. 

Rozum czy serce?

Dokonanie rozsądnego wyboru studiów stanowi już połowę sukcesu. Naturalnie wiele osób na tym etapie nie wie do końca, jaki kierunek byłby dla nich odpowiedni – zdarza się więc, że po kilku miesiącach lub roku rozczarowani studenci decydują się na zmianę. Ryzyko popełnienia błędu można jednak zminimalizować, analizując swoją sytuację jeszcze przed pójściem na studia. 

zarobki a wykształcenie

Podstawą przyszłej drogi powinny być zainteresowania. Ich rozwijanie może zaowocować podjęciem satysfakcjonującej pracy, którą wykonuje się z pasji, nie zaś z przymusu. Należy także wziąć pod uwagę jak kształtuje się perspektywa na rynku pracy dla osób z danymi umiejętnościami. Może się okazać, że wybrany kierunek zaprocentuje ciekawymi ofertami pracy już w trakcie studiów. Deficyt specjalistów w konkretnej dziedzinie gwarantuje szansę na atrakcyjne wynagrodzenie. Taka wiedza jest dostępna w raportach płacowych i analizach rynku pracy. Równie fundamentalną sprawą, jak wymienione wcześniej, są predyspozycje do konkretnego rodzaju pracy. W tym z pewnością pomogą tzw. testy predyspozycji zawodowych. Przedstawią, w jakich zawodach z danym zestawem cech można liczyć na najlepsze wyniki i większą satysfakcję

Najbardziej przyszłościowe kierunki studiów

Informatyka

Podczas przeglądania informacji na temat rynku pracy trudno nie natknąć się na stwierdzenia, że w IT od lat brakuje wykwalifikowanych pracowników. Niewątpliwie jest to przyszłościowa branża. Specjaliści w tej dziedzinie mogą pochwalić się wysokimi pensjami, a startowe wynagrodzenie rzędu średniej krajowej nie jest dla nich niczym nadzwyczajnym. Studia kierunkowe pomogą zdać sobie sprawę z całego spektrum branż i specjalizacji w ramach IT. Obecnie szczególnie popularnym tematem wśród osób zainteresowanych najnowszymi technologiami jest Big Data. 

Zarządzanie projektami

Wspomniany obszar charakteryzuje się wszechstronnością. Sprawdzi się w wielu sektorach, również w IT. Wiele firm bazuje na projektowej organizacji pracy, gdzie założeniem jest dostarczenie klientowi finalnego produktu. Wiedza o zagadnieniach czym jest projekt, jak nim zarządzać czy jak motywować członków zespołu ułatwi odnalezienie się w środowisku nowoczesnego biznesu, co przełoży się na szeroki wachlarz miejsc, w których można szukać zatrudnienia. 

Języki obce

Studia umożliwiające opanowanie języka na bardzo wysokim poziomie to świetna opcja dla osób mniej zainteresowanych technologią samą w sobie. Nauka jednego z popularnych języków europejskich np. niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego lub zyskujących na znaczeniu języków azjatyckich daje szerokie możliwości. Kariera po takim kierunku nie ogranicza się jedynie do pracy w roli tłumacza lub nauczyciela. Warto przyjrzeć się firmom z segmentu SSC/BPO, które od lat prężnie rozwijają się w Polsce i stale poszukują nowych pracowników ze znajomością różnych języków. 

Kompetencje miękkie

Na koniec warto pamiętać, że czas spędzony na uczelni to nie tylko nabywanie specjalistycznej wiedzy. To również idealna okazja do nabycia kompetencji miękkich, chociażby umiejętności pracy w grupie. W pracy zawodowej okazują się one nie mniej ważne. W rozwoju takich zdolności mogą pomóc rozmaite aktywności około uniwersyteckie tj. wolontariaty, koła naukowe itp.  

Zobacz także