Tomaszów Mazowiecki – ziemia obiecana inwestorów

Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Trójmiasto – to ośrodki, które niezmiennie kojarzą się z dużym biznesem.  Oczywiście duże firmy i organizacje w pierwszej kolejności właśnie tam zakładają swoje oddziały i placówki. Czy jednak mniejsze miejscowości skazane są przez to na niebyt i nie mają szans w walce o zainteresowanie dużych firm?

Perła w Łódzkiej Strefie Ekonomicznej

Nie musi tak być, czego przykładem jest Tomaszów Mazowiecki. Miasto bez dwóch zdań niewielkie, bo liczące zaledwie 63 tysiące mieszkańców. Posiada za to jeden niezaprzeczalny atut – położenie w Łódzkiej Strefie Ekonomicznej (jedna jej podstrefa obejmuje Tomaszów). Strefa od wielu lat prężnie działa również tym mieście, zajmuje powierzchnię 1775 ha i funkcjonuje na terenie trzech województw: łódzkiego, wielkopolskiego, mazowieckiego. W samym Tomaszowie z sukcesami funkcjonuje wiele firm będących liderami w swoich branżach – Ceramika Paradyż, Frito Lay czy Megatech Industries. Plusem dla przedsiębiorstw chcących inwestować w tej lokalizacji jest także korzystne położenie – 60 km od Łodzi i 120 km od Warszawy. Dodajmy do tego atrakcyjne ulgi podatkowe dla działających tam firm, wsparcie merytoryczne i administracyjne oraz bogate tradycje przemysłowe i miasto zaczyna nam się jawić jako inwestycyjny raj.

To, że nie mamy do czynienia tylko z czystymi mrzonkami udowadnia czwarte (sic!) miejsce w uznanym światowym rankingu Global Free Zones of the Year Awards 2018. Zestawienie wyróżnia najlepsze i najprężniej działające strefy ekonomiczne! Warto dodać, że to jedyna polska strefa w pierwszej dziesiątce tej prestiżowej listy.

Małe miasto z wielkim potencjałem

Również firmy z branży HR widzą potencjał drzemiący w Tomaszowie Mazowieckim. Organizowane są tam spotkania branżowe, warsztaty, a firmy analizujące wynagrodzenia i tworzące raporty płacowe planują planują specjalne edycje badań zorientowane na ten rejon.

Analiza wynagrodzeń za ostatni rok przeprowadzona przez specjalistów z firmy manaHR pokazuje, że najniższe ujęte w raportach uposażenie jest wyższe niż płaca minimalna – dla grudnia 2018 było to 5275 PLN brutto. Tomaszów pomimo rynku pracownika jest atrakcyjny dla pracodawców, ponieważ średnie płace i tak są niższe niż np. w Krakowie, czy Warszawie. Nic dziwnego zatem, że firmy coraz chętniej inwestują i rekrutują pracowników w tym regionie.

Eksperci twierdzą zgodnie, że ten trend będzie się utrzymywał. Kolejne inwestycje mogą dotyczyć także sektora logistycznego. Sprzyja temu korzystne położenie tomaszowskiej podstrefy ekonomicznej, obecność ważnych węzłów komunikacyjnych i wysokie uprzemysłowienie regionu.

Zobacz także