Absencja pracownicza w dobie pandemii

Absencja pracownicza to nic innego, jak nieobecność w pracy – dotyczy to zarówno nieobecności usprawiedliwionej (urlop,L4) lub nieusprawiedliwionej, czyli takiej, o której pracodawca dowiaduje się po fakcie. Jak łatwo się domyślić – jaka by ta obecność nie była –  nie jest ona mile widziana przez pracodawców. Nieobecny pracownik nie wykonuje przecież swoich obowiązków i często jego absencja ma wpływ na innych członków zespołu.

absencja pracownicza

Badanie manaHR

Firma manaHR przeprowadziła badanie wskaźnika absencji za rok 2020. W badaniu wzięło udział aż 231 firm, a zdecydowana większość z nich to firmy produkcyjne. Rozróżniono dwa rodzaje absencji: ogólną oraz tę bez uwzględnienia nieobecności ciążowej lub wychowawczej (są to zwolnienie lekarskie w ciąży, urlop macierzyński, urlop ojcowski, urlop rodzicielski, urlop wychowawczy).

absencja pracownicza

Ogólna wartość absencji dla wszystkich stanowisk wyniosła 9%. Najczęściej w pracy brakowało pracowników fizycznych (tzw. blue collar) – 10%, a pracownicy biurowi (white collar) znikali nieco rzadziej – 8%. Zdecydowanie najbardziej sumienna była kadra zarządzająca i managerowie – tutaj wskaźnik wyniósł zaledwie 5%.

Można się spodziewać, że w czasie epidemii wzrósł wskaźnik nieobecności pracowniczej. Duże ryzyko zarażenia i dość długi przebieg połączony z kwarantanną powinien znacząco wpłynąć na statystyki. Ponieważ, jak zostało wspomniane, większość uczestników badania to firmy z sektora produkcji, to praca zdalna w tym wypadku nie ratuje sytuacji. Jak zatem wygląda porównanie z “normalnym” rokiem 2019?

Na pytanie odpowiedziała Agnieszka Pudlik, Project Manager manaHR:

Zgodnie z przewidywaniami ogólny wskaźnik absencji za rok 2020 jest wyższy, niż wskaźnik za rok 2019. Za rok 2019 wynosił on 7%, natomiast za rok 2020 jest na poziomie 9,2% . Nie był to jednak aż tak duży wzrost jak można było się spodziewać.

Strategie firm

Pomimo odkrycia szczepionki i zaawansowanego programu szczepień pandemia koronawirusa nadal trwa, a jesienią należy spodziewać się kolejnej fali zachorowań. ManaHR w suplemencie “Strategie firm w dobie pandemii edycja Kwiecień 2021” pytała organizacje o ich pomysły na przyszłość. Jednym z najczęstszych planowanych działań była praca z zachowaniem reżimu sanitarnego, system zmianowy, skrócenie czasu pracy oraz przesiewowe testy na Covid-19. Tego typu strategie mają wpłynąć na mniejszą liczbę zachorowań i tym samym chronić przed wzrostem wskaźnika absencji.

Zobacz także