Analiza Fluktuacji i Absencji – warto trzymać rękę na pulsie!

Wskaźniki absencji i fluktuacji nie od dzisiaj spędzają sen z powiek działów HR i pracodawców. Nic dziwnego, ponieważ cena odejścia jednego pracownika jest spora. Z kolei rekrutacja nowego kosztuje i potrafi trwać bardzo długo. Dodatkowe wydatki generuje też sama praca rekrutera, lub zewnętrznej firmy doradztwa personalnego zaangażowanej w proces. Do tego dochodzi jeszcze wdrożenie nowego pracownika. Może ono trwać miesiącami – dopiero po tym okresie mamy w firmie pełnoprawnego pracownika, który przynosi zyski.

Najnowsze badanie manaHR

O ile jednak rekrutacja pracownika w końcu się zwraca, inną sprawą są straty firmy w sytuacji, gdy pracownik po prostu nie przychodzi do pracy. Z punktu widzenia pracodawcy nie ma większego znaczenia, czy chodzi o zwolnienie chorobowe, czy też nieusprawiedliwioną nieobecność. Jeśl nie wykonuje swoich obowiązków, to zaburza funkcjonowanie organizacji.

Właśnie te oba ważne wskaźniki zostały uwzględnione w najnowszym raporcie manaHR – Analiza Fluktuacji i Absencji. W analizie wzięło udział aż 150 firm. Dane zostały zebrane za okres styczeń – grudzień 2019, a badanie miało miejsce w pierwszym kwartale 2020 roku. Po zebraniu danych specjaliści z manaHR poddali je dalszej analizie. Wynikiem są precyzyjne informacje na temat wskaźnika fluktuacji dobrowolnej oraz zwolnień, a także wskaźnika absencji uwzględniającej zwolnienia ciążowe oraz niebiorące jej pod uwagę.

Informacje szczególnie istotne w czasie pandemii

Wyniki zostały posortowane według praktycznych wskaźników ułatwiających poszukiwanie informacji. Przykładowo, możliwe jest sprawdzenie absencji w firmach z kapitałem polskim, lub obcym. Możliwe jest również sortowanie wyników w oparciu o wielkość firmy – 100, 500 i ponad 500 zatrudnionych, a także w oparciu o obrót – 50, 200 i powyżej 200 mln PLN. Ważny jest też podział na sektory rynku oraz branże: FMCG, elektrotechnika, tworzywa, motoryzacja, lotnictwo, przemysł ciężki, SSC/BPO/IT. Właśnie odpowiednie profilowanie umożliwia właściwe i miarodajne porównywanie danych ze wskaźnikami w naszej firmie. 

W obecnej trudnej sytuacji pandemii Covid-19 przedsiębiorstwa dążą do maksymalnego ograniczenia wzrostów wskaźników fluktuacji i absencji. Pomimo tego, że ludzie obawiają się utraty pracy i nie są skorzy do zmian, to jednak firmy będa musiały szukać oszczędności i redukować kadry. Koronawirus ma też wpływ na absencję. Zachorowanie lub kwarantanna na dość długo potrafią wyeliminować pracownika i odciąć go od pracodawcy. Dlatego korzystanie z tego typu raportów i analiz ma duży sens – pozwala trzymać rękę na pulsie i porównać się z najbliższą konkurencją.

Zobacz także