Pierwsza praca, pierwsza płaca. Zarobki młodszych specjalistów

Bezrobocie wśród młodych ludzi jest poważnym problemem. Pod koniec 2015 roku w urzędach pracy było zarejestrowanych 236 tysięcy młodych Polaków. Co ważne jedna trzecia z nich w ogóle nie była aktywna zawodowo. Ile zarabiają ci, którym udało się zdobyć pracę?

Wynagrodzenia młodszych specjalistów

Wynagrodzenia młodszych specjalistów

Młodzi bierni zawodowo

Z danych Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności wynika, że Polacy przed 25 rokiem życia stanowią potężną grupę bezrobotnych. Młode osoby stanowią 20,8 proc. proc. wszystkich biernych zawodowo. W dużej mierze wynika to również z tego, że sami bohaterowie badania niespecjalnie starają się zdobyć zawód. W ostatnim kwartale 2015 roku tylko co trzeci Polak w wieku 15-25 lat był aktywny zawodowo. To znaczy pracował lub aktywnie szukał zatrudnienia i był gotowy do podjęcia pracy. Na niski odsetek osób szukających pracy w tym wieku bierze się stąd, że większość z nich wciąż kontynuuje naukę. Na szczęście w starszej grupie wiekowej 85 proc. 25-34 latków pracuje lub aktywnie szuka zatrudnienia. Pytanie, co z pozostałymi 15 proc. młodych ludzi?

Wynagrodzenia młodszych specjalistów

Z badania BAEL wynika również, że 7,8 proc. młodych bezrobotnych może pochwalić się dyplomem uczelni wyższej. Czy młodych ludzi odstraszają niskie zarobki? Raczej nie, bo według danych Raportu Płacowego najgorzej zarabiający młodszy specjalista ds. marketingu dostaje powyżej 2 tys. na rękę (średnie wynagrodzenie brutto na tym stanowisku wynosi 2890 zł). Nieco więcej zarabiają młodsi specjaliści pracujący w dziale logistyka i zakupy – ich średnia pensja brutto to 2997 zł, a miesięczne dodatki zmienne wynoszą aż 340 zł. Około 3,2 tys. brutto zarabiają specjaliści na stanowisku juniorskim w sektorach: produkcja, obsługa klienta, finanse i księgowość, inżynieria. Na nieco wyższe wynagrodzenia mogą liczyć młodzi specjaliści od administracji i prawa – ich średnia pensja to 3305 zł brutto.

Zdecydowanie wyższą wypłatę co miesiąc dostają osoby zatrudnione na stanowisku młodszego specjalisty ds. sprzedaży. Oprócz 3564 zł pensji mogą oni liczyć na najwyższe roczne dodatki zmienne, które wynoszą 996 zł. Jak wynika z raportu wynagrodzeń najlepiej opłacane są osoby rozpoczynające karierę w sektorze badania i rozwój – średnie wynagrodzenie to 3710 zł brutto oraz w branży HR, gdzie przeciętna pensja wynosi 4054 zł brutto. Młodzi HR-owcy mogą ponadto otrzymać co miesiąc 355 zł zmiennych dodatków.

Źródło: Raport Płacowy Advisory Group TEST Human Resources

Zobacz także