Zalety pracy dla międzynarodowej firmy

Duże korporacje to nie zawsze wyścig szczurów – często praca w międzynarodowych firmach ma o wiele więcej zalet niż wad. Zależy to od samego pracownika, jego indywidualnych predyspozycji i umiejętności, ale także od pracodawcy – jego polityki i podejścia do zatrudnionych osób. Czy warto podjąć pracę w korporacji i jak naprawdę wygląda ona w globalnym przedsiębiorstwie?

Korporacja wcale nie taka zła!

Wiele słyszy się o tym, że korporacje to ciągły wyścig szczurów, pęd za lepszym stanowiskiem, wyższą pensją i sympatią przełożonych. Często mówi się również o wypaleniu zawodowym i depresji, jakie spotykają byłych pracowników. Do tego dochodzi też ciągły stres, przemęczenie i ogólne złe samopoczucie wywołane napiętą atmosferą. Brzmi przerażająco? Na samą myśl o korporacji niektóre osoby ogarnia strach, a inne wręcz marzą, by zostać przyjętym do dużej firmy. Mit korporacji jako miejsca zabijającego wyobraźnię staje się coraz mniej realny i możliwy, m.in. ze względu na szereg zalet, jakie posiada praca w dużym przedsiębiorstwie.

Korzyści dla pracownika

Trudno ukryć, że praca w korporacji daje stabilizację. O ile mniejsze firmy są niepewne, o tyle duże, istniejące od lat spółki gwarantują pewne zatrudnienie. Co więcej, poza umową o pracę, pewna jest także pensja, która zazwyczaj wzrasta wraz z nabywanym doświadczeniem i stażem na określonym stanowisku. To świetne rozwiązanie dla młodych ludzi, którzy jeszcze nie do końca są pewni swojej ścieżki zawodowej – o wiele łatwiej przebranżowić się w korporacji nie zmieniając miejsca pracy. Wewnętrzne rekrutacje i duża liczba działów daje możliwość zmiany stanowiska, co jest dodatkowo możliwe za pomocą szkoleń i kursów. Korporacje najczęściej nie oszczędzają na szkoleniach, co sprawia, że można nabyć wartościową wiedzę od specjalistów z branży i nauczyć się nowych rzeczy. Ponadto duża liczba pracowników to także możliwość nawiązania interesujących kontaktów z innymi osobami. Wiele przedsiębiorstw takich jak np. Bridgestone Stargard oferuje swoim pracownikom szereg benefitów – dofinansowania pakietów sportowych, karty Multisport, prywatną opiekę medyczną i wiele innych.

Jak znaleźć pracę w korporacji?

Duże przedsiębiorstwa cieszą się zazwyczaj niemałym zainteresowaniem kandydatów, dlatego dostanie się do takiej firmy, może być trudniejsze ze względu na konkurencję. Zanim jednak podejmie się decyzję o pracy w takim miejscu, zawsze można wybrać się na interesujący nas staż lub praktyki, podczas których pozna się zasady obowiązujące w spółce, przyszłe zadania i obowiązki oraz samą atmosferę. Być może pracodawca po odbytym stażu zaproponuje nam współpracę i stałą posadę. Absolwenci studiów mogą skorzystać na pewno z pomocy biur karier działających przy uczelniach lub wybrać się na targi pracy, gdzie najczęściej spotkać można właśnie korporacje. Nie dość, że umożliwiają one osobiste przekazanie CV, to dodatkowo dają szansę porozmawiania z rekruterem, który chętnie opowie nam o spółce i jej polityce.

Zobacz także